A Családi bölcsődéről

Amit mi nyújtunk
1-3,5 éves korú gyermekek részére nyújtunk napközbeni ellátást. Cél: a gyermeki személyiség teljes kibontakoztatása az alapvető emberi- és szabadságjogok tiszteletben tartásával családias hangulatban. Koruknak és személyiségüknek megfelelően gondoskodunk a gyermekekről, lehetőség szerint rugalmasan alkalmazkodva a szülők kéréseihez. Alapvető szempont, hogy a bölcsődei élet a kisgyermek számár élményt nyújtó, részvételre motiváló, tanulási tapasztalatokat biztosító legyen. Valamennyi tevékenység az egyéni bánásmód jegyében zajlik.
Gondozás:
Elsődleges szempont a gyerekek személyes szükségleteinek kielégítése, életkorának és egyéni fejlettségének figyelembe vétele. Biztosítjuk a fejlődésükhöz szükséges sokféle, változatos tevékenységet derűs, családias légkörben. Nevelőmunkánk az érzelmi biztonság segítségével elősegíti a gyermekek testi, értelmi és szociális fejlődését.
Szolgáltatásunk közé tartozik a napi négyszeri étkezés( melyet mi készítünk, odafigyelve arra, hogy a gyermekek sok vitaminhoz és egészséges ételekhez jussanak), a különféle foglalkozások, a szabadidő megtervezése, a szabad játék, nyugodt pihenés biztosítása, valamint a mozgás szabad levegőn.
Elsődleges feladatunknak tekintjük, hogy nyugodt, derűs kiegyensúlyozott hátteret biztosítsunk a gyermekek önfeledt játékához, mindennapi tevékenységéhez. Mivel a gyermekekkel a nap folyamán két felnőtt foglalkozik, sokkal több idő jut egy-egy gyermekre, mint a hagyományos intézményes kereteken belül. Ezáltal lehetőség nyílik arra, hogy a gyermekeket az egyéni igényeiknek, érdeklődésüknek megfelelően a legoptimálisabban fejlesszük.
A gyermekek napi tevékenységüket rugalmas helyzethez és feladathoz alkalmazkodó napirenden belül végzik. Mivel az ilyen korú gyermek időérzéke még fejletlen, napját úgy éli meg, mint történések, cselekvések sorozatát. Fontos, hogy tiszteletben tartsuk, toleráljuk a kisgyermekek igényeit a napi tevékenység időbeli tervezése során.
Az érzelmi fejlődés és a szocializáció elősegítése.
Az erkölcsi értékek kialakításában nagy hangsúlyt fektetünk a jó-rossz ismertetésére, az őszinteségre, az igazmondásra, a felelősségvállalásra, a gyengébbek védelmére és segítésére. Fontos, hogy a napközibe járó gyerekek megismerjék és gyakorolják a társas együttélés szabályait, mint például: egymásra figyelés, egymás segítése, együttérzés, egymáshoz való alkalmazkodás. A családi napköziben vegyes korosztály lesz együtt. Ez nagyon jó lehetőség a különböző viselkedésformák, ill. élethelyzetek megtapasztalására. A nagyok segíthetik a kicsiket, és a kicsik tanulhatnak a nagyoktól ( persze ez fordítva is előfordulhat). Az együttjátszás élménye minden gyereknek sokat jelent.

Céljaink
- A szolgáltatást igénybe vevő szülők számára lehetővé tegyük, hogy gyermekük felügyeletét megoldva munkát vállalhassanak, vagy olyan képzésen vegyenek részt, amely elősegíti elhelyezkedésüket
- Családias, meleg, barátságos, biztonságot nyújtó, szeretetteljes légkörben, személyre szóló bánásmóddal foglalkozunk a gyermekekkel egy olyan családot mintázva, ahol az anya állandóan jelen van, és számíthatnak rá.
- A lelki egészség mellett a testi egészséget is fontosnak tartjuk. Ez utóbbit egészséges, helyben főzött ételekkel és a gyermekek nagy mozgásigényének /és levegőn tartózkodásának kielégítésével kívánjuk megvalósítani.

A beszoktatás
Az első napokban a szülő a gyermekkel közösen ismerkedik a családi bölcsőde környezetével, a gyerekekkel, az ellátó személlyel. Meséljen a szülő sokat gyermeke addigi életéről, szokásairól. Mondja el, hogyan és mit szeret enni, hogyan, mivel szokott aludni, mivel szeret játszani, mit tud már egyedül elvégezni, stb.
Az első napokban 1-2 órát együtt tartózkodnak az anyukával a családi bölcsődében.
A 3-4. napon következik az első próbálkozás, amikor egy rövid időre egyedül hagyja a szülő gyermekét. Ez az időintervallum fokozatosan növelendő.
A második hét végére általában a gyermekek már bent alszanak a többi kisgyermekkel. Lehet, hogy sírni fog a gyermek búcsúzkodásnál, de általában ekkorra már van olyan jó kapcsolata az ellátó személlyel, hogy rövid időn belül meg tudja vigasztalni.
Beszokottnak akkor tekinthető a gyermek, ha már hevesebb, vagy hosszabb ideig tartó sírás nélkül válik el a szüleitől, napközben jókedvűen játszik, jó étvággyal eszik, elfogadja társai és az ellátó személy közeledését.
